ul. Łęczycka 13/15, 99-200 Poddębice licealista@lo-poddebice.pl

„Działamy lokalnie, myślimy globalnie!”

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przez trzy miesiące realizowali działania projektu „Działamy lokalnie, myślimy globalnie” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

polska-pomoc

Młodzież uczestniczyła w warsztatach i konsultacjach dotyczących zagadnień ekonomii społecznej i jej powiązań ze zrównoważonym rozwojem. Uczniowie diagnozowali lokalne problemy społeczne i opracowali własne projekty na rzecz otoczenia i zrównoważonego rozwoju. Każda grupa otrzymała sumę 500zł na realizację własnego przedsięwzięcia.

Uczniowie przeprowadzili warsztaty ekologiczne oraz omawiali problem wzrostu ilości śmieci i zachęcali do ich segregacji. Licealiści propagowali jazdę na rowerze wskazując na zalety rezygnacji z jazdy samochodem. Nie zapomnieli przy tym o bezpieczeństwie na drodze, dlatego rozdali ok. 100 opasek odblaskowych uczniom szkoły podstawowej. Bardzo inspirujące dla młodzieży okazały się warsztaty z programowania robotów, gdzie omawiano również problem uprzemysłowienia i różnic między krajami dscf2487rozwiniętymi i rozwijającymi się. Uczestnicy projektu przeanalizowali również temat marnowania jedzenia i związany z tym problem głodu na świecie. Wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży stało się kluczowe dla naszych licealistów stąd również akcje propagujące czytelnictwo.

Wszystkie akcje prowadzone w szkołach i przedszkolu w powiecie poddębickim miały na celu pokazać aktualne problemy naszego środowiska lokalnego w kontekście globalnych problemów.dsc06687

W ramach projektu szkoły w Zadzimiu, Porczynach, Pęczniewie i Poddębicach zyskały zestawy edukacyjnych gier ekologicznych, kolorowe regały z książkami, kosze do segregacji śmieci, łazienkowe suszarki do rąk czy stojaki na rowery. W bibliotece liceum udało się uruchomić akcję bookcrossingu (wolne książki), młodzież przeprowadziła na ulicach naszego miasta kampanię na temat odpowiedzialnych zakupów rozdając torby ekologiczne, a dzieci biorące udział w warsztatach otrzymywały kolorowe upominki (odblaski, kalendarzyki, ołówki).

podsumowaniePodsumowaniem działań były Dni Zrównoważonego Rozwoju organizowane w LO pod koniec listopada. Udział w dofinansowanym na kwotę pond 6000 projekcie to cenna lekcja odpowiedzialności, pracy w zespole oraz umiejętności planowania i podziału zadań, ale to także poczucie satysfakcji po pozytywnie zakończonych akcjach i wzrost aktywności młodych ludzi w różnych obszarach działań społecznych. Młodzieży bliższe są już idee zrównoważonego rozwoju, edukacji globalnej czy ekonomii społecznej.

Relacje z przebiegu projektów uczniów:

Aktualności

Dzień Społecznika za nami

Dzień Społecznika za nami

20 września odbył się po raz pierwszy Dzień Społecznika na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Poddębicach. Było wesoło, radośnie, informacyjnie i inspirująco 😉 a podziękowania trafiły do wielu osób.

read more…

Zapraszamy na Dzień Społecznika

Mamy przyjemność zaprosić na obchody Dnia Społecznika, które odbędą się na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Poddębicach 20 września 2019 r. o godz. 10:00. Organizacja wydarzenia ma przeciwdziałać problemowi niskiego zaangażowania społecznego oraz promować różnego rodzaju organizacje działające na rzecz lokalnych społeczności.

read more…

Trwa obóz strzelecki

Trwa obóz strzelecki zorganizowany dla klas o profilu mundurowym Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Poddębicach.

read more…

Nowy projekt dla klasy mundurowej

Nowy projekt dla klasy mundurowej

Podpisaliśmy w Warszawie umowę na realizację nowego projektu ze środków Ministra Obrony Narodowej pn. „Wielokierunkowy rozwój klasy mundurowej” adresowanego do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach.

read more…