ul. Łęczycka 13/15, 99-200 Poddębice licealista@lo-poddebice.pl

„Działamy lokalnie, myślimy globalnie!”

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przez trzy miesiące realizowali działania projektu „Działamy lokalnie, myślimy globalnie” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

polska-pomoc

Młodzież uczestniczyła w warsztatach i konsultacjach dotyczących zagadnień ekonomii społecznej i jej powiązań ze zrównoważonym rozwojem. Uczniowie diagnozowali lokalne problemy społeczne i opracowali własne projekty na rzecz otoczenia i zrównoważonego rozwoju. Każda grupa otrzymała sumę 500zł na realizację własnego przedsięwzięcia.

Uczniowie przeprowadzili warsztaty ekologiczne oraz omawiali problem wzrostu ilości śmieci i zachęcali do ich segregacji. Licealiści propagowali jazdę na rowerze wskazując na zalety rezygnacji z jazdy samochodem. Nie zapomnieli przy tym o bezpieczeństwie na drodze, dlatego rozdali ok. 100 opasek odblaskowych uczniom szkoły podstawowej. Bardzo inspirujące dla młodzieży okazały się warsztaty z programowania robotów, gdzie omawiano również problem uprzemysłowienia i różnic między krajami dscf2487rozwiniętymi i rozwijającymi się. Uczestnicy projektu przeanalizowali również temat marnowania jedzenia i związany z tym problem głodu na świecie. Wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży stało się kluczowe dla naszych licealistów stąd również akcje propagujące czytelnictwo.

Wszystkie akcje prowadzone w szkołach i przedszkolu w powiecie poddębickim miały na celu pokazać aktualne problemy naszego środowiska lokalnego w kontekście globalnych problemów.dsc06687

W ramach projektu szkoły w Zadzimiu, Porczynach, Pęczniewie i Poddębicach zyskały zestawy edukacyjnych gier ekologicznych, kolorowe regały z książkami, kosze do segregacji śmieci, łazienkowe suszarki do rąk czy stojaki na rowery. W bibliotece liceum udało się uruchomić akcję bookcrossingu (wolne książki), młodzież przeprowadziła na ulicach naszego miasta kampanię na temat odpowiedzialnych zakupów rozdając torby ekologiczne, a dzieci biorące udział w warsztatach otrzymywały kolorowe upominki (odblaski, kalendarzyki, ołówki).

podsumowaniePodsumowaniem działań były Dni Zrównoważonego Rozwoju organizowane w LO pod koniec listopada. Udział w dofinansowanym na kwotę pond 6000 projekcie to cenna lekcja odpowiedzialności, pracy w zespole oraz umiejętności planowania i podziału zadań, ale to także poczucie satysfakcji po pozytywnie zakończonych akcjach i wzrost aktywności młodych ludzi w różnych obszarach działań społecznych. Młodzieży bliższe są już idee zrównoważonego rozwoju, edukacji globalnej czy ekonomii społecznej.

Relacje z przebiegu projektów uczniów:

Aktualności

Nowy projekt dla klasy mundurowej

Nowy projekt dla klasy mundurowej

Podpisaliśmy w Warszawie umowę na realizację nowego projektu ze środków Ministra Obrony Narodowej pn. „Wielokierunkowy rozwój klasy mundurowej” adresowanego do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach.

read more…

Tydzień Przeciwko Hejtowi

Tydzień Przeciwko Hejtowi

Tydzień przeciwko hejtowi w pełni 🙂 Nasi uczestnicy projektu przeprowadzili już zajęcia w Szkole Podstawowej w Poddębicach, Gimnazjum w Poddębicach, w Liceum Ogólnokształcącym w Poddębicach i dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zygrach. 

read more…

Znamy wyniki głosowania

Znamy wyniki głosowania

 Jakie projekty zostały wybrane w głosowaniach? Wyremontujemy, pomalujemy i odnowimy sporo rzeczy… Utworzymy Centrum Rozrywki w LO, powstanie graffiti i to nie jedno, zrobimy pasy 3d w Poddębicach, stworzymy kącik do odpoczynku dla licealistów, przeprowadzimy kampanię przeciwko hejtowi w szkołach.

read more…