Projekt ma na celu zachęcanie młodzieży do zabierania głosu i wzmocnienie umiejętności uczestnictwa w dyskusjach społecznych poprzez rozwój technik i kompetencji przydatnych podczas wystąpień publicznych – panowania nad stresem, kultury języka, formułowania czytelnych komunikatów
Uczestnicy: 20 os. w wieku 15-19 lat z powiatu poddębickiego, min. 10 osób z gmin wiejskich.
W ramach projektu powstanie Młodzieżowe Centrum Debat, gdzie młodzież będzie ćwiczyła sztukę argumentacji. Będzie to miejsce spotkań i dyskusji podczas których młodzi ludzie będą pracować nad skuteczną komunikacją i umiejętnością publicznego zabierania głosu. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach autoprezentacji i zajęciach na temat zasad prowadzenia debaty, w warsztatach dziennikarskich i w warsztatach wyrażanie siebie przez sztukę, których efektem będą 2 utwory artystyczne. Odbędą się 4 wizyty studyjne w redakcjach radia/telewizji/gazety i co najmniej 2 debaty publiczne, w których wezmą udział osoby przedstawiające różne poglądy oraz zadająca pytania publiczność. Powstanie też szkolne radio, na antenie którego uczestnicy będą poruszać ważne dla siebie tematy. Będzie to dla młodzieży platforma do prowadzenia dyskusji i wyrażania siebie. Te działania przyczynią się nie tylko do podniesienia umiejętności publicznego wypowiadania się, ale też zbudują w uczestnikach odwagę do zabierania głosu w istotnych dla nich sprawach. Zarówno przed rozpoczęcie zajęć merytorycznych, jak i w trakcie ich trwania będzie prowadzona kampania informacyjna pokazująca plany, działania i efekty projektu. Na zakończenie odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt, podczas którego będzie promowana idea otwartego dla młodzieży Centrum Debat oraz prowadzona będzie kampania zachęcająca do aktywności obywatelskiej i wyrażania swoich poglądów.
Działanie pn. „Młodzi debatują” finansowane z dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Dobiega końca pełen wyzwań i sukcesów projekt „Młodzi debatują” Stowarzyszenia „Licealista”, w którym brała udział 20-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach. Do świata pięknych obrazów łódzkiego malarza i plastyka, Pana Andrzeja Batora, została zaproszona młodzież biorąca udział w projekcie “Młodzi debatują” realizowanego przez Stowarzyszenie “Licealista”. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją dorobku malarskiego artysty. Projekt „Młodzi debatują” wchodzi w nowy, jeszcze bardziej kreatywny, etap. Młodzi uczestnicy brali udział w cyklu warsztatów plastycznych, podczas których uczyli się wyrażania emocji przez sztukę. Wśród uczniów z klas o profilu humanistycznym liceum ogólnokształcącego, wielu myśli o pracy w, szeroko pojętych, mediach. Dzięki udziałowi w projekcie „Młodzi debatują” młodzież ma możliwość poznawania pracy dziennikarza od kuchni. Po raz kolejny spotkaliśmy się z Panią Karoliną Feder oraz Panem Adamem Szczepańskim, by – pod okiem ekspertów – przygotowywać się do organizacji debaty oksfordzkiej. Trwa cykl zajęć dodatkowych, podczas których młodzież uczy się jak się dobrze zaprezentować, na czym polega budowanie wizerunku, jak się przygotować do wystąpienia publicznego, a jak do debaty. Po zakończeniu warsztatów dziennikarskich uczestnicy projektu “Młodzi debatują” uzbrojeni w solidne podstawy na temat tajników pracy dziennikarza, zabrali się do działania. Powoli dobiegają końca zajęcia dziennikarskie, które organizowaliśmy dla poddębickiej młodzieży w ramach projektu “Młodzi debatują” finansowanego z dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Nasze Centrum Debat co prawda jeszcze nie jest dopracowane w kilku szczegółach, ale nie przeszkadza to młodzieży skupionej wokół projektu “Młodzi debatują” spotykać się, by rozmawiać, debatować i planować konkretne działania. Grupa młodzieży skupiona wokół projektu “Młodzi debatują” uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu. Odwiedziła nas Oliwia Olczyk, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Gość opowiadał zarówno o studiach, jak i kulisach pracy w radio akademickim, a potem w Radio Łódź.
Pracowity rok poddębickich licealistów
W świecie obrazów Andrzeja Batora
Warsztaty wyrażania siebie przez sztukę
Kamera akcja! Z wizytą w łódzkich mediach
Debata oksfordzka coraz bliżej
Bezpłatne zajęcia dla młodzieży w ramach projektu “Młodzi debatują”
Sztuka dziennikarska w praktyce
Cykl zajęć dziennikarskich dla młodzieży
Centrum Debat już w działaniu
Spotkanie z absolwentką dziennikarstwa
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i świadomości obywatelskiej wśród 40 uczniów LO w Poddębicach na temat praw i wartości wynikających z traktatów Unii Europejskiej, jak i Karty Praw Podstawowych UE.
Zakończyliśmy cykl 6 spotkań w ramach projektu “Stop kulturze marginalizacji”. Przez kilka tygodni grupa 15 licealistów wraz z trenerem umiejętności społecznych pracowała nad zagadnieniami szeroko rozumianej sztuki porozumienia i komunikacji.
Drogi Rodzicu! Szukasz półkolonii letnich pełnych atrakcji? Ani Ty, ani Twoje dziecko nie lubicie nudy? Świetnie trafiłeś! I w tym roku przygotowaliśmy ciekawą ofertę. Nowe aktywności na warsztatach, zabawy oraz zmienione atrakcje.
“Stop kulturze marginalizacji” to tytuł projektu, który realizujemy od marca 2024 r. Poprzez działania w ramach programu chcemy zwrócić uwagę na to, że problem wyobcowania nie dotyczy tylko małych grup społecznych. WIĘCEJ >
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i świadomości obywatelskiej wśród 40 uczniów LO w Poddębicach na temat praw i wartości wynikających z traktatów Unii Europejskiej, jak i Karty Praw Podstawowych UE.
Projekt ma na celu łagodzenie skutków negatywnego wpływu ograniczeń zw. z pandemią na rozwój społeczny i fizyczny młodzieży.
Nasi znowu w akcji.. Z radością informujemy, że ta grupa przesympatycznej młodzieży wspólnie z Stowarzyszeniem napisała projekt i otrzymała grant na jego realizację… bo chcieć to móc
Celem projektu jest podniesienie u 30 osób w wieku 14-18 lat – uczniów międzyoddziałowej klasy mundurowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, sprawności fizycznej i poziomu wyszkolenia sportowo-obronnego.
Projekt “Sportowo zakręceni” ma na celu lepsze zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez utworzenie parku do street workout dla mieszkańców powiatu poddębickiego.
Projekt ma na celu zachęcanie młodzieży do zabierania głosu i wzmocnienie umiejętności uczestnictwa w dyskusjach społecznych poprzez rozwój technik i kompetencji przydatnych podczas wystąpień publicznych – panowania nad stresem, kultury języka, formułowania czytelnych komunikatów
I edycja Poddębickiego Funduszu Stypendialnego za nami! Miło nam poinformować, że czworo uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu poddębickiego odebrało już swoje czeki na 2500 zł.
Z ogromną radością ogłaszamy start Poddębickiego Funduszu Stypendialnego! Dzięki wsparciu firmy K-FLEX Polska chcemy wspierać finansowo i merytorycznie czworo uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu poddębickiego.
Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale emocje wciąż gorące! Czas na podsumowania. To, że WOŚP będzie grać do końca świata i jeden dzień dłużej, jest już pewne. WIĘCEJ >
Poddębicka młodzież skupiona wokół naszego Stowarzyszenia i LO Poddębice znów zaskakuje pomysłowością. Tym razem integruje pokolenia. Rusza wyjątkowy projekt, w ramach którego odbywać się będzie mnóstwo zajęć i warsztatów dla dzieci oraz ich… babć i dziadków.
Martwisz się, że Twoje dziecko będzie się nudziło podczas ferii? Nie masz jeszcze planów dla swojej pociechy? Wszystkie oferty dla dzieciaków są już zarezerwowane albo mało ciekawe? WIĘCEJ >
Chcemy walczyć z hejtem, mową nienawiści oraz cyberprzemocą. Obok spotkań z przedstawicielem Komendy Powiatowej w Poddębicach odbyły się równolegle warsztaty prowadzone przez uczniów dla uczniów Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Poddębicach