Skąd się wzięło Stowarzyszenie “Licealista”?

Z pasji i energii do działania! Dzięki grupie wyjątkowych osób powstała przestrzeń do realizacji pomysłów na urozmaicenie procesu edukacji, uatrakcyjniania czasu wolnego młodzieży i polepszenia jakości życia społeczności lokalnej.

Kim jesteśmy?

Stowarzyszenie “Licealista” jest organizacją pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego (OPP). Jesteśmy grupą pasjonatów skupionych wokół Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach. Są wśród nas nauczyciele, rodzice licealistów, absolwenci oraz przyjaciele szkoły. Wspomagamy i wspieramy szkoły w działalności wychodzącej poza Podstawę Programową.

Społeczność szkolna

Inicjujemy i wspieramy projekty edukacyjne, współpracujemy ze szkołami  na rzecz wychowania młodzieży oraz aktywizujemy uczniów, rodziców i nauczycieli. Poprzez swoje działania chcemy wyrównywać szanse młodzieży z obszarów wiejskich i z małego miasta.

Stowarzyszenie ma wspierać innowacyjność oraz rozpowszechniać i wdrażać nowe rozwiązania techniczne w praktyce szkolnej poprzez organizowanie zajęć pozalekcyjnych oraz tworzenie ciekawych projektów.

W jakich obszarach działamy?

Jesteśmy organizacją pozarządową, której celem jest prowadzenie działalności statutowej na rzecz ogółu społeczności lokalnej powiatu poddębickiego, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach.

W swoich działaniach koncentrujemy się na wielu aspektach życia społeczności lokalnej.

Zadaniem Stowarzyszenia jest podejmowanie działań podwyższających kwalifikacje uczniów i nauczycieli, a także ułatwianie dostępu do zróżnicowanej oferty bezpłatnych zajęć edukacyjnych.

Staramy się angażować młodzież w kierunku rozwijania zainteresowań i zgłębiania wiedzy w różnych dziedzinach. Zdajemy sobie sprawę, że zrozumienie własnych mocnych stron i pasji, to bardziej świadome wybory edukacyjno-zawodowe.

Aktywizujące zajęcia dodatkowe, wyjazdy edukacyjne, praca w przyjaznym dla oka otoczeniu i nowocześnie wyposażonych klasopracowniach sprzyja efektywnej nauce i wszechstronnemu rozwojowi. Dlatego wśród celów Stowarzyszenia znajduje się, między innymi, planowanie działań w kierunku twórczych form wypoczynku uczniów liceum, programy na rzecz upowszechniania kultury i projekty poszerzające ofertę edukacyjną oraz zaplecze dydaktyczne szkoły. Pełni zapału i planów, chcemy przyczyniać się do odkrywania, jak wiele satysfakcji może dawać nauka w szkole i poza nią.

Społeczność lokalna

Nie zapominamy o zdrowiu! Stowarzyszenie przyczynia się do rozpowszechniania wśród społeczności lokalnej informacji o zdrowym trybie życia i zagrożeniach wynikających z zażywania środków uzależniających.

Ważnym aspektem działalności organizacji jest uwrażliwianie młodych ludzi i całej społeczności lokalnej na los i krzywdę innych.

Promujemy edukację zdrowotną, ekologiczną, kulturalną oraz upowszechniamy wolności i prawa człowieka. Organizujemy akcje charytatywne, działamy na rzecz wolontariatu i prowadzimy akcje na rzecz osób zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych oraz przeciw wykluczeniu społecznemu.

Ale to nie wszystko! Inicjatywy i projekty dostosowujemy do aktualnego zapotrzebowania społeczności lokalnej na bieżąco monitorując potrzeby i zachodzące przemiany.

Zarząd Stowarzyszenia

Piotr Kowalczyk

Prezes Zarządu

Anna Perlińska – Supeł

Wiceprezes Zarządu

Agnieszka Klimkowska

Sekretarz Zarządu

Anna Guziak

Beata Matusiak

Wioletta Pawlak

Komisja Rewizyjna

Agnieszka Kujawa

Dorota Kot – Popłonikowska

Anna Nastarowicz

Do świata pięknych obrazów łódzkiego malarza i plastyka, Pana Andrzeja Batora, została zaproszona młodzież biorąca udział w projekcie “Młodzi debatują” realizowanego przez Stowarzyszenie “Licealista”. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją dorobku malarskiego artysty. Oryginalność techniki i niezwykłe przenikanie barw sprawiają, że obok jego prac nie można przejść obojętnie. WIĘCEJ >

Projekt “Silna klasa mundurowa” współfinansowany ze środków Ministra Obrony Narodowej RP ruszył z… hukiem. Trzy wizyty na strzelnicy i łącznie 15 godzin szkolenia strzeleckiego już za nami. Pod okiem doświadczonych instruktorów poznawaliśmy budowę broni i zasady obchodzenia się z nią. WIĘCEJ >

Celem projektu jest podniesienie u 30 osób w wieku 14-18 lat – uczniów międzyoddziałowej klasy mundurowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, sprawności fizycznej i poziomu wyszkolenia sportowo-obronnego.

Projekt „Młodzi debatują” wchodzi w nowy, jeszcze bardziej kreatywny, etap. Młodzi uczestnicy brali udział w cyklu warsztatów plastycznych, podczas których uczyli się wyrażania emocji przez sztukę.