Dobiega końca pełen wyzwań i sukcesów projekt „Młodzi debatują” Stowarzyszenia „Licealista”, w którym brała udział 20-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach.
Przez ostatni rok każdy z uczestników wziął udział w kilkudziesięciu godzinach bezpłatnych szkoleń, warsztatów i konsultacji. Ich efektem są prace artystyczne, audycje radiowe, debaty publiczne, kampanie społeczne, a przede wszystkim rozwój kompetencji i potencjału, z którego młodzież nie zawsze zdawała sobie sprawę.
– Ten projekt jest niezwykły, ponieważ udało się w nim połączyć wiele zróżnicowanych działań, które w efekcie dały spójną i znakomitą całość. Splatał ze sobą działania artystyczne, pisarskie, dziennikarskie czy społeczne, co umożliwiało naturalną wymianę i wzajemne „zarażanie” się pasjami przez młodzież – mówi Piotr Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia „Licealista”.
Co się działo przez ostatnie miesiące?
Po warsztatach z wystąpień publicznych, autoprezentacji i zajęciach z dziennikarstwa powstały audycje radiowe i wywiady emitowane w szkolnym radiowęźle. Młodzież zorganizowała także dwie – transmitowane online – debaty oksfordzkie poruszające ważne tematy społeczne. Podczas wyjazdów studyjnych licealiści zwiedzali siedziby gazet, telewizji i radia, spotykali się z redaktorami tych mediów. Powstałe w ramach projektu Młodzieżowe Centrum Debat stało się prawdziwą kuźnią pomysłów i działań. Młodzi ludzie aktywnie poszukiwali technik artystycznych na wyrażanie siebie przez sztukę, czego wynikiem były spotkania warsztatowe z lokalnymi artystami, przygotowanie inscenizacji sceny balkonowej dramatu „Romeo i Julia” w wersji współczesnej, a nawet występy na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi u boku profesjonalnych aktorów.
Poddębiccy licealiści mają za sobą pracowity rok, ale kończą go bardziej świadomi swoich mocnych stron i pasji, co jest szczególne ważne na kilka miesięcy przed podejmowaniem decyzji na temat dalszych wyborów edukacyjno-zawodowych.
Działanie pn. „Młodzi debatują” finansowane z dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Za nami kolejna debata oksfordzka. Młodzież dyskutowała o tym, czy zerwane więzi między społeczeństwem a jednostką są możliwe do odbudowania. Temat niełatwy, ale zawsze aktualny, dlatego wzbudził emocje u członków obu drużyn i publiczności. WIĘCEJ >
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i świadomości obywatelskiej wśród 40 uczniów LO w Poddębicach na temat praw i wartości wynikających z traktatów Unii Europejskiej, jak i Karty Praw Podstawowych UE.
Zakończyliśmy cykl 6 spotkań w ramach projektu “Stop kulturze marginalizacji”. Przez kilka tygodni grupa 15 licealistów wraz z trenerem umiejętności społecznych pracowała nad zagadnieniami szeroko rozumianej sztuki porozumienia i komunikacji.
Drogi Rodzicu! Szukasz półkolonii letnich pełnych atrakcji? Ani Ty, ani Twoje dziecko nie lubicie nudy? Świetnie trafiłeś! I w tym roku przygotowaliśmy ciekawą ofertę. Nowe aktywności na warsztatach, zabawy oraz zmienione atrakcje.
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i świadomości obywatelskiej wśród 40 uczniów LO w Poddębicach na temat praw i wartości wynikających z traktatów Unii Europejskiej, jak i Karty Praw Podstawowych UE.
Projekt ma na celu łagodzenie skutków negatywnego wpływu ograniczeń zw. z pandemią na rozwój społeczny i fizyczny młodzieży.
Nasi znowu w akcji.. Z radością informujemy, że ta grupa przesympatycznej młodzieży wspólnie z Stowarzyszeniem napisała projekt i otrzymała grant na jego realizację… bo chcieć to móc
Celem projektu jest podniesienie u 30 osób w wieku 14-18 lat – uczniów międzyoddziałowej klasy mundurowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Poddębicach, sprawności fizycznej i poziomu wyszkolenia sportowo-obronnego.
Projekt “Sportowo zakręceni” ma na celu lepsze zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez utworzenie parku do street workout dla mieszkańców powiatu poddębickiego.
Projekt ma na celu zachęcanie młodzieży do zabierania głosu i wzmocnienie umiejętności uczestnictwa w dyskusjach społecznych poprzez rozwój technik i kompetencji przydatnych podczas wystąpień publicznych – panowania nad stresem, kultury języka, formułowania czytelnych komunikatów
I edycja Poddębickiego Funduszu Stypendialnego za nami! Miło nam poinformować, że czworo uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu poddębickiego odebrało już swoje czeki na 2500 zł.
Z ogromną radością ogłaszamy start Poddębickiego Funduszu Stypendialnego! Dzięki wsparciu firmy K-FLEX Polska chcemy wspierać finansowo i merytorycznie czworo uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu poddębickiego.
Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale emocje wciąż gorące! Czas na podsumowania. To, że WOŚP będzie grać do końca świata i jeden dzień dłużej, jest już pewne. WIĘCEJ >
Poddębicka młodzież skupiona wokół naszego Stowarzyszenia i LO Poddębice znów zaskakuje pomysłowością. Tym razem integruje pokolenia. Rusza wyjątkowy projekt, w ramach którego odbywać się będzie mnóstwo zajęć i warsztatów dla dzieci oraz ich… babć i dziadków.
Martwisz się, że Twoje dziecko będzie się nudziło podczas ferii? Nie masz jeszcze planów dla swojej pociechy? Wszystkie oferty dla dzieciaków są już zarezerwowane albo mało ciekawe? WIĘCEJ >
Chcemy walczyć z hejtem, mową nienawiści oraz cyberprzemocą. Obok spotkań z przedstawicielem Komendy Powiatowej w Poddębicach odbyły się równolegle warsztaty prowadzone przez uczniów dla uczniów Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Poddębicach