Uczniowie zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie LO Poddębice wzięli sprawy w swoje ręce i jako grupa nieformalna „Licealiści na plus” przy wsparciu Stowarzyszenia ”Licealista” przygotowali projekt, który wychodzi naprzeciwko coraz bardziej wszechobecnemu zjawisku hejtu.

Pomysł uzyskał dofinansowanie w konkursie Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanym przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wspólna inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Świadczy o tym choćby fakt, że znalazła się wśród 180 dofinansowanych projektów na 1402 złożonych.

Na czym polegała idea projektu „Stop hejt”? Na ścianie hali sportowej szkoły pojawiły się kolorowe graffiti będące odpowiedzią uczniów na obraźliwe hasła nawołujące do nienawiści, które wcześniej oszpecały budynek. Murale mają symbolizować otwartość na nieszablonowe działania, kreatywność i tolerancję.

Zdjęcia przed: (dokonano cenzury wulgarnych treści)

Zdjęcia po:

Ta estetyczna zmiana przestrzeni publicznej to tylko jedno z działań zaplanowanych w programie. Młodzież przeprowadziła cykl warsztatów dla swoich rówieśników na temat przyczyn i skutków używania mowy nienawiści i stosowania cyberprzemocy oraz uwrażliwiających na odczucia innych. Równolegle odbywały się spotkania przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach ze wszystkimi klasami poddębickiego liceum, podczas których informowano młodzież o konsekwencjach prawnych cyberprzemocy oraz hejtu.
Cel, który założyli sobie poddębiccy licealiści to zmniejszenie fali hejtu wśród młodzieży oraz zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat używania mowy nienawiści i agresji. Projekt miał na celu poprawić estetykę przestrzeni publicznej, co – jak widać na zdjęciach – udało się w 100%.

Projekt “Stop hejt” dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

Walne Zebranie Członków wybrało nowy Zarząd Stowarzyszenia w starym składzie na kolejną kadencję 😉

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy dziś przekazać na ręce pani Elżbiety Michalskiej ponad 100 przyłbic ochronnych dla personelu medycznego Poddębickiego Centrum Zdrowia 😃 Przyłbice powstały wspólnie z Drukarnia Wielkoformatowa Pleszka, co tylko potwierdza, że w grupie siła. 💪

Już od kilku dni też działamy🤓🧐 Nie mogło być inaczej, wykorzystujemy drukarkę 3d i drukujemy przyłbice dla lekarzy i pielęgniarek. ❤️ Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli je przekazać dla poddębickiego szpitala 🚑