Uczniowie zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie LO Poddębice wzięli sprawy w swoje ręce i jako grupa nieformalna „Licealiści na plus” przy wsparciu Stowarzyszenia ”Licealista” przygotowali projekt, który wychodzi naprzeciwko coraz bardziej wszechobecnemu zjawisku hejtu.

Pomysł uzyskał dofinansowanie w konkursie Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanym przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wspólna inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Świadczy o tym choćby fakt, że znalazła się wśród 180 dofinansowanych projektów na 1402 złożonych.

Na czym polegała idea projektu „Stop hejt”? Na ścianie hali sportowej szkoły pojawiły się kolorowe graffiti będące odpowiedzią uczniów na obraźliwe hasła nawołujące do nienawiści, które wcześniej oszpecały budynek. Murale mają symbolizować otwartość na nieszablonowe działania, kreatywność i tolerancję.

Zdjęcia przed: (dokonano cenzury wulgarnych treści)

Zdjęcia po:

Ta estetyczna zmiana przestrzeni publicznej to tylko jedno z działań zaplanowanych w programie. Młodzież przeprowadziła cykl warsztatów dla swoich rówieśników na temat przyczyn i skutków używania mowy nienawiści i stosowania cyberprzemocy oraz uwrażliwiających na odczucia innych. Równolegle odbywały się spotkania przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach ze wszystkimi klasami poddębickiego liceum, podczas których informowano młodzież o konsekwencjach prawnych cyberprzemocy oraz hejtu.
Cel, który założyli sobie poddębiccy licealiści to zmniejszenie fali hejtu wśród młodzieży oraz zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat używania mowy nienawiści i agresji. Projekt miał na celu poprawić estetykę przestrzeni publicznej, co – jak widać na zdjęciach – udało się w 100%.

Projekt “Stop hejt” dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

Grupa 20 uczniów klasy o profilu humanistycznym liceum ogólnokształcącego przygotowuje się do udziału w projekcie „Młodzi debatują”, na który pozyskaliśmy grant w wysokości 20000 euro w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Stowarzyszenie “Licealista” ponownie będzie organizowało finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie poddębickim! 😉

Projekt ma na celu zachęcanie młodzieży do zabierania głosu i wzmocnienie umiejętności uczestnictwa w dyskusjach społecznych poprzez rozwój technik i kompetencji przydatnych podczas wystąpień publicznych – panowania nad stresem, kultury języka, formułowania czytelnych komunikatów

I edycja Poddębickiego Funduszu Stypendialnego za nami! Miło nam poinformować, że czworo uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu poddębickiego odebrało już swoje czeki na 2500 zł.

stypendium dla uczniów Poddębice

Z ogromną radością ogłaszamy start Poddębickiego Funduszu Stypendialnego! Dzięki wsparciu firmy K-FLEX Polska chcemy wspierać finansowo i merytorycznie czworo uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu poddębickiego.

Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale emocje wciąż gorące! Czas na podsumowania. To, że WOŚP będzie grać do końca świata i jeden dzień dłużej, jest już pewne. WIĘCEJ >

❤️❤️ Mamy to ❤️❤️ metalowe serce na nakrętki dla potrzebujących stanęło dziś przed Starostwem Powiatowym w Poddębicach!!!
Wspaniała inicjatywa, w którą z dużą radością zaangażowali się młodzi wolontariusze z LO Poddębice zrealizowana 😉