Uczniowie zmieniają swoje otoczenie na lepsze!

Uczniowie LO Poddębice wzięli sprawy w swoje ręce i jako grupa nieformalna „Licealiści na plus” przy wsparciu Stowarzyszenia ”Licealista” przygotowali projekt, który wychodzi naprzeciwko coraz bardziej wszechobecnemu zjawisku hejtu.

Pomysł uzyskał dofinansowanie w konkursie Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanym przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wspólna inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Świadczy o tym choćby fakt, że znalazła się wśród 180 dofinansowanych projektów na 1402 złożonych.

Na czym polegała idea projektu „Stop hejt”? Na ścianie hali sportowej szkoły pojawiły się kolorowe graffiti będące odpowiedzią uczniów na obraźliwe hasła nawołujące do nienawiści, które wcześniej oszpecały budynek. Murale mają symbolizować otwartość na nieszablonowe działania, kreatywność i tolerancję.

Zdjęcia przed: (dokonano cenzury wulgarnych treści)

Zdjęcia po:

Ta estetyczna zmiana przestrzeni publicznej to tylko jedno z działań zaplanowanych w programie. Młodzież przeprowadziła cykl warsztatów dla swoich rówieśników na temat przyczyn i skutków używania mowy nienawiści i stosowania cyberprzemocy oraz uwrażliwiających na odczucia innych. Równolegle odbywały się spotkania przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach ze wszystkimi klasami poddębickiego liceum, podczas których informowano młodzież o konsekwencjach prawnych cyberprzemocy oraz hejtu.
Cel, który założyli sobie poddębiccy licealiści to zmniejszenie fali hejtu wśród młodzieży oraz zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat używania mowy nienawiści i agresji. Projekt miał na celu poprawić estetykę przestrzeni publicznej, co – jak widać na zdjęciach – udało się w 100%.

Projekt “Stop hejt” dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

W ramach projektu “Bliżej teatru” realizowanego dzięki wsparciu Fundacji PZU przez ostatnich kilka dni oglądaliśmy spektakle Teatru Telewizji TVP. Były to wspaniałe adaptacje różnorodnych dzieł literackich. WIĘCEJ >

„Objazd mickiewiczowski” to spotkanie online na żywo z reżyserem i aktorami Teatru Wierszalin, w którym uczestniczyli 15 maja uczestnicy projektu „Bliżej teatru” realizowanego dzięki wsparciu Fundacji PZU.

Niedawno udało nam się uroczyście zakończyć projekt “Liceum pokoleń”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i birety…

Zbliża się koniec kwietnia – ostateczny termin składania rocznych zeznań podatkowych. Od kilku lat mamy możliwość przekazania 1% naszego podatku na cele społeczne. Podatnika nic to nie kosztuje, a może zdziałać wiele dobrego.