Głównym celem projektu jest wzrost partycypacji społecznej i aktywizacja obywatelska uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu poddębickiego poprzez wyłonienie ze społeczności szkolnej Liderów, którzy zostaną objęci cyklem szkoleń i warsztatów oraz realizacja przez nich sześciu inicjatyw oddolnych. Dzięki kompleksowemu wsparciu edukacyjnemu Liderzy staną się inicjatorami pozytywnej zmiany społecznej w swoim otoczeniu, będą w stanie diagnozować problemy społeczne, pomagać rówieśnikom zrealizować pomysły na inicjatywy oddolne, udzielać informacji i aktywizować swoich kolegów do działania, czy też działać na rzecz dialogu obywatelskiego i integracji środowisk szkolnych (nauczycieli, rodziców i uczniów).

W liceum w Poddębicach powstanie Centrum Zarządzania Inicjatywami i Partycypacji Społecznej (CZIPS), którego głównym celem będzie badanie problemów społecznych, podejmowanie i realizacja inicjatyw. Liderzy skupieni wokół CZIPS będą udzielać informacji i aktywizować swoich kolegów do działania.

Projekt przewiduje m.in. organizację warsztatów z zakresu edukacji obywatelskiej, ekonomii społ., przedsiębiorczości, szkolenia z budowania projektów, warsztaty z tworzenia i realizacji inicjatyw czy diagnozowania problemów, oraz przeprowadzenie Dnia Społecznika i konkursu na najważniejsze inicjatywy oddolne w regionie. Dzięki spotkaniom warsztatowym, sesjom aktywności obywatelskiej, informacji o wolontariacie, funkcjonowaniu NGO młodzież zmotywuje się do działania.

Liderzy zorganizują i przeprowadzą konkurs na inicjatywy społeczne, a następnie zrealizują sześć inicjatyw wyłonionych w konkursie.

Wskazując problemy swojego miasta, szukając przyczyn, obserwując konsekwencje i planując zadania zmierzające do ich eliminacji, młodzież w praktyce będzie poznawać zasady ekonomii społecznej, dostrzegać wpływ działań jednostki na otoczenie, ale też uczyć się krytycznego myślenia i wyciągania wniosków.

Czas realizacji: sierpień 2018 – czerwiec 2019

Wartość projektu: 65.300 zł

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Partner projektu:

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Poddębicach

Relacje z działań projektu:

Ależ się działo.. półkolonie Zimowa Akademia Programowania 2020 zakończone, uczestnicy sądząc po uśmiechach zadowoleni, a dla nas najważniejsze, że wszystko zakończone bezpiecznie

Miłe wyróżnienie – Piotr Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Licealista i pomysłodawca większości naszych projektów został nominowany w plebiscycie Osobowość Roku „Dziennika Łódzkiego”, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”.

Licealista wspiera WOŚP… bo nie może być inaczej 😉